top of page
_DSC8528 (2)_edited.jpg

Lokality v péči spolku

logo.png

Od roku 2010 se spolek zaměřuje na dlouhodobou péči o lokality s výskytem konikleců, později se přidaly i lokality, které jsou domovem dalších zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.

  Jedná se o malé lokality bez formální ochrany, ale mající vysokou přírodní a krajinotvornou hodnotu nebo alespoň potenciál, dále o maloplošná chráněná území až po části národní přírodní rezervace. Většina lokalit se nachází na pomezí Jihomoravského kraje a kraje Vysočina a je stepního charakteru. 

01

Doubek
(k. ú. Lhánice)

Registrovaný významný krajinný prvek Doubek se nachází v k. ú. Lhánice asi 1 km západně od centra obce. Lokalita má charakter ostrůvku dřevin se stepním ladem uprostřed zemědělsky obhospodařovaných ploch. Terén je zde zvlněný a kamenitý. Po těžbě kameniva zůstala na lokalitě řada hlubokých prohlubní a nerovností. Přibližně polovinu plochy zaujímá místy rozvolněný smíšený lesík s převahou borovice lesní a dubu zimního. Na obvodu a zejména v západní a jižní části území se nachází travobylinná lada. Lokalita představuje biotop několika zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, které jsou rovněž zařazeny do Červených seznamů. Jedná se zejména o koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis), křivatec český (Gagea bohemica), třemdavu bílou (Dictamnus albus), modřenec chocholatý (Muscari comosum). Ze vzácnějších živočichů se na lokalitě vyskytuje například ještěrka zelená (Lacerta viridis) a kudlanka nábožná (Mantis religiosa). Pravidelná péče realizovaná spolkem ve spolupráci s obcí Lhánice spočívá v postupném sečení travobylinného porostu. Při sečení jsou vždy místy ponechávány jednotlivé kvetoucí byliny či menší plochy s kvetoucí vegetací. Příležitostně dochází k citlivému výřezu či ořezu dřevin za účelem zachování žádoucího charakteru lokality a dostatečného oslunění ploch s cennými porosty. Na lokalitě jsme vybudovali několik kamenných zídek pro plazy a umístili dvě menší přírodní lavičky. Každoročně rovněž odstraňujeme objevený historický i recentní komunální odpad.

02

Hájky
(k. ú. Slavětice)

Lokalita Hájky se nachází v k. ú. Slavětice asi 1,5 km jihovýchodně od centra obce. Jedná se o širokou mez se stepním ladem nad potokem Olešná. Asi 200 m severně od lokality je pak pod lesíkem další menší přírodně cenná mez. Obě místa jsou biotopem významných rostlinných subxerotermofytů, zejména křivatce českého (Gagea bohemica), koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis) a modřence chocholatého (Muscari comosum). Vyskytuje se zde rovněž řada druhů bezobratlých, jako například kudlanka nábožná (Mantis religiosa). Pravidelná péče realizovaná spolkem ve spolupráci s obcí Slavětice spočívá v sečení travobylinného porostu s ponecháním kvetoucích bylin či menších ploch s kvetoucí vegetací. Příležitostně dochází k citlivému ořezu dřevin za účelem provádění seče + úklidu popadané dřevní hmoty. Na lokalitě jsme vybudovali kamennou zídku a umístili několik deponií kamenů pro plazy. Nad severní menší mezí jsme instalovali budku pro dudka chocholatého (Upupa epops).

03

Lokality nad Rouchovankou
(k. ú. Rouchovany)

Lokality se nachází v k. ú. Rouchovany asi 1 km a 1,5 km západně od centra obce. Jedná se prudší, místy skalnaté, svahy se stepní vegetací nacházející se v údolí říčky Rouchovanky. Všechny lokality jsou biotopem významných rostlinných subxerotermofytů, zejména křivatce českého (Gagea bohemica), koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis) a modřence chocholatého (Muscari comosum). Vyskytuje se zde rovněž řada druhů bezobratlých, jako například kudlanka nábožná (Mantis religiosa) či saranče vlašská (Calliptamus italicus). Pravidelná péče realizovaná spolkem ve spolupráci s obcí Rouchovany spočívá v sečení travobylinného porostu s ponecháním kvetoucích bylin či menších ploch s kvetoucí vegetací, zejména na skalnatých partiích. Příležitostně dochází k citlivému ořezu dřevin za účelem provádění seče + úklidu popadané dřevní hmoty. Na lokalitě nejblíže obci jsme ve svahu vybudovali menší kamennou deponii pro plazy.

04

Červené hlíny
(k. ú. Heřmanice
u Rouchovan)

Lokalita se nachází v k. ú. Heřmanice u Rouchovan asi 2,5 km východně od centra obce Rouchovany. Jedná se o biotop úzkolistých suchých trávníků s výskytem zapojených dřevinných porostů, včetně nádherného solitérního dubu. Na lokalitě byl zaznamenán výskyt řady významných rostlinných subxerotermofytů. Jedná se např. o koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis), ostřici nízkou (Carex humilis), lomikámen cibulkatý (Saxifraga bulbifera), růži galskou (Rosa gallica), sesel roční (Seseli annuum), skalník celokrajný (Cotoneaster integerrimus) či čilimník řezeňský (Chamaecytisus ratisbonensis). Přestože výskyt některých z nich nebyl v poslední době potvrzen, je možné, že se je zde po realizaci nezbytných zásahů a nastavení odpovídající péče podaří opět nalézt. Lokalita je také bohatou entomologickou pokladnicí. Při průzkumu v roce 2023 bylo doloženo 285 druhů brouků, z nichž někteří se vyskytují jen na několika málo místech v ČR a pro některé druhy se jednalo první nálezy v kraji Vysočina. Opatření realizovaná spolkem ve spolupráci s vlastníkem spočívají v sečení travobylinného porostu s ponecháním kvetoucích bylin či menších zakvetlých ploch a odstraňování suchých borovic. Na lokalitě je rovněž prováděn úklid popadané dřevní hmoty, citlivý výřez křovin a ořez dřevin za účelem obnovení a zachování žádoucího charakteru lokality, zejména dostatečného oslunění ploch s cennými porosty.

05

Skalka
(k. ú. Dukovany)

Infopanel

Lokalita se nachází v k. ú. Dukovany, přímo v intravilánu obce. Jedná se o malý kopeček (kóta 351) s odkrytou skálou po těžbě kameniva. Lokalita má charakter rozptýlených porostů dřevin (s několika pěknými mladými dřevinami) prostoupených více či méně zachovalým stepním ladem. Jedná se o biotop několika významných rostlinných subxerotermofytů, zejména koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis) a modřence chocholatého (Muscari comosum). Vyskytuje se zde rovněž řada druhů bezobratlých. Péče realizovaná spolkem ve spolupráci s obcí Dukovany spočívá v sečení travobylinného porostu s ponecháním kvetoucích bylin či menších zakvetlých ploch. Na lokalitě je rovněž prováděn citlivý výřez křovin a ořez dřevin za účelem obnovení a zachování žádoucího charakteru lokality, zejména dostatečného oslunění ploch s cennými porosty a uvolnění hodnotných solitérů. Z lokality rovněž odstraňujeme drobný komunální odpad a opakovaně se vyskytující deponie posečené trávy. Na lokalitě jsme umístili kamennou zídku pro ještěrky a v budoucnu zde plánujeme v součinnosti s obcí umístit informační panel s přírodní lavičkou.

Článek o lokalitě v Dukovanském zpravodaji 02/2017 zde.

06

Černice
(k. ú. Jamolice)

Infopanel

Přírodní památka, která je součástí evropsky významné lokality Údolí Jihlavy, se nachází v k. ú. Jamolice asi 1,5 km severně od centra obce. Lokalita se rozkládá na rozlehlé plošině nad pravým břehem řeky Jihlavy. Předmětem ochrany jsou zde úzkolisté suché trávníky a na ně vázané cenné druhy organismů. Část lokality má ovšem spíše charakter zapojených lesních porostů. Zdejší biologická diverzita je velmi vysoká a zahrnuje celou řadu vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů. Z hmyzu jsou předmětem ochrany dva druhy motýlů – přástevník kostivalový (Euplagia quadripunctaria) a modrásek hořcový (Maculinea alcon). Péče realizovaná spolkem ve spolupráci s vlastníky, obcí Jamolice a Jihomoravským krajem zahrnuje mozaikové sečení travních porostů, sečení a vytrhávání třtiny křovištní, bránování koňským potahem, stržení travního drnu, úklid staré dřevní hmoty, výřez nežádoucích dřevin a kácení suchých borovic (pozn. na vhodných místech se nicméně snažíme ponechávat vysoké pařezy, torza či celé jedince pro potřeby saproxylického hmyzu). Na lokalitě jsme v rámci programu ČSOP Biodiverzita realizovali menší projekt na podporu modráska hořcového (Maculinea alcon). Rovněž zde odstraňujeme starý odpad, mnohdy ještě z doby vojenského využívání lokality (např. staré pneumatiky či ostnatý drát). Na lokalitě jsme také instalovali budku pro dudka chocholatého (Upupa epops).

Infoleták o lokalitě

Článek ve zpravodaji obce Jamolice

Projekty na lokalitě

DRUSOP

07

Fiola
(k. ú. Mohelno)

Lokalita Fiola se nachází v k. ú. Mohelno asi 2 km jihovýchodně od centra obce. Nejcennější částí je skalnatý ostroh a k němu bezprostředně přiléhající svahy s vystupujícími skalkami. Vyskytuje se zde křivatec český (Gagea bohemica), koniklec luční – černající (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica), koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis), sleziník hadcový (Asplenium cuneifolium), dřín jarní (Cornus mas), zvonek boloňský (Campanula bononiensis), lomikámen cibulkatý (Saxifraga bulbifera), oman oko Kristovo (Inula oculus-christi), řeřišničník skalní (Cardaminopsis petraea), kavyl Ivanův (Stipa pennata) a další cenné druhy rostlin. Z živočichů pak saranče vlašská (Calliptamus italicus), ještěrka zelená (Lacerta viridis), ještěrka obecná (Lacerta agilis) či užovka hladká (Coronella austriaca). Péče realizovaná spolkem ve spolupráci s městysem Mohelno spočívá v redukci křovinných porostů a citlivém ořezu dřevin za účelem zachování žádoucího prosluněného charakteru lokality a uvolnění některých ploch zarůstajících dřevinami.

Projekty na lokalitě

08

Louka a meze v Cenklově
(k. ú. Mohelno)

Lokalita Louka a meze v Cenklově se nachází v k. ú. Mohelno asi 1,2 km západně od centra obce. Tvoří ji degradovaná ovsíková louka a dvě severně orientované meze se zapojenými porosty dřevin. V nich se nachází řada mohutných a cenných jedinců a rovněž i staré rozpadající se ovocné dřeviny. Plocha patří do územního systému ekologické stability, představuje potenciální přírodně cennou lokalitu, která je či může být vhodným biotopem řady ohrožených druhů. Ze zajímavých druhů lze zmínit modřenec chocholatý (Muscari comosum), ještěrku obecnou (Lacerta agilis), užovku hladkou (Coronella austriaca) či slepýše křehkého (Anguis fragilis). Péče zde byla zahájena v roce 2021 ve spolupráci s vlastníkem a městysem Mohelno. Spočívá v postupné obnově žádoucího charakteru degradovaného travobylinného porostu, mozaikovém sečení a redukci dřevin. Na lokalitě pro zvýšení biodiverzity plánujeme postupně vybudovat kamennou zídku pro plazy, plazník a vysadit několik kusů vysokokmenných starých odrůd ovocných stromů.

Projekty na lokalitě

09

Mohelenská hadcová step
(k. ú. Mohelno)

Mohelenská hadcová step, která je součástí evropsky významné lokality Údolí Jihlavy, se nachází jižně od intravilánu městyse Mohelno. Její podstatná část má status národní přírodní rezervace. Předmětem ochrany zvláště chráněného území jsou společenstva úzkolistých suchých trávníků a subpanonských skalních trávníků; přirozené lesní porosty tvořené především společenstvy suťových lesů a hadcových teplomilných doubrav; štěrbinová vegetace skal a drolin a skalní vegetace s kostřavou sivou; populace vzácného a ohroženého druhu rostliny podmrvky hadcové (Notholaena marantae), včetně jejího biotopu; populace vzácných a ohrožených druhů živočichů sysla obecného (Spermophilus citellus) a přástevníka kostivalového (Euplagia quadripunctaria), včetně jejich biotopů. Zdejší biologická diverzita je mimořádně vysoká a zahrnuje celou řadu vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů. Spolek se podílí na zajišťování péče nejen o plochy nacházející se v chráněném území, ale i v jeho navazujícím okolí. Realizace zásahů probíhá ve spolupráci s městysem Mohelno a Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky, regionálním pracovištěm Správa CHKO Žďárské vrchy. Díky vstřícnosti obou výše uvedených subjektů jsme mohli na lokalitě zrealizovat několik menších projektů podpořených v rámci programu ČSOP Biodiverzita zaměřených na zachování a obnovu biotopu podmrvky hadcové a ohrožených druhů hmyzu. Prováděné zásahy zahrnují mozaikové sečení travních porostů, sečení a vytrhávání třtiny křovištní a ovsíku vyvýšeného, likvidaci invazních druhů, úklid staré dřevní hmoty, výřez nežádoucích dřevin a kácení suchých borovic. Rovněž v území průběžně sbíráme drobný komunální odpad. Na lokalitě jsme také instalovali budku pro dudka chocholatého (Upupa epops). Při naší činnosti nám zde pravidelně pomáhají v rámci dobrovolnických dnů zaměstnanci společnosti ČEZ z JE Dukovany.

Projekty na lokalitě

DRUSOP

10

Pahorek
(k. ú. Mohelno)

Lokalita Pahorek se nachází v k. ú. Mohelno asi 2 km jihozápadně od centra obce. Je tvořena nevysokým pahorkem vystupujícím viditelně nad úroveň terénu (cca 2 m). Nejcennější plochy jsou ve středové a jihovýchodní části lokality, malá část lokality je porostlá keři. Lokalita představuje biotop řady významných subxerotermofytů, tj. zejména křivatce českého (Gagea bohemica), koniklece lučního – černajícího (Pulsatilla pratensis subsp. nigricans), šanty lesostepní (Nepeta nuda) a modřence chocholatého (Muscari comosum). Na lokalitě je rovněž opakovaně pozorována kudlanka nábožná (Mantis religiosa), užovka hladká (Coronella austriaca) a v okolí pak dudek chocholatý (Upupa epops). Pravidelná péče realizovaná spolkem ve spolupráci s vlastníkem spočívá v postupném sečení travobylinného porostu. Při sečení jsou vždy místy ponechávány jednotlivé kvetoucí byliny a plochy s kvetoucí vegetací. Příležitostně dochází k citlivému ořezu dřevin za účelem zachování žádoucího charakteru lokality. Na lokalitě jsme pro zvýšení biodiverzity uložili několik větších kamenů, vybudovali kamennou zídku pro plazy a vysadili javor břek a myšpule. Od roku 2021 rozšiřujeme péči o část mezi pahorkem a polní cestou, kde plánujeme výsadbu několika kusů vysokokmenných starých odrůd třešní.

Projekty na lokalitě

11

Pod Hájky I
(k. ú. Horní Dubňany)

Lokalita Pod Hájky I se nachází v k. ú. Horní Dubňany asi 1,5 km severovýchodně od centra obce. Má charakter stepního lada s ostrůvky keřů na svahu s jižní orientací, který je zvlněný a kamenitý – jedná se o bývalé vojenské cvičiště. Lokalita je biotopem několika významných rostlinných subxerotermofytů, ke kterým patří koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis), křivatec český (Gagea bohemica) a modřenec chocholatý (Muscari comosum). Na lokalitě je rovněž opakovaně pozorována kudlanka nábožná (Mantis religiosa), ještěrka obecná (Lacerta agilis) a užovka hladká (Coronella austriaca). Pravidelná péče spočívá v postupném sečení travobylinného porostu. Při sečení jsou vždy místy ponechávány jednotlivé kvetoucí byliny a plochy s kvetoucí vegetací. Příležitostně dochází k citlivé redukci křovin za účelem zachování žádoucího charakteru lokality. Na lokalitě jsme pro zvýšení biodiverzity vybudovali kamenné deponie a zídky pro plazy. V roce 2021 zde plánujeme výsadbu několika kusů vysokokmenných starých odrůd třešní.

Projekty na lokalitě

12

Pod Hájky II
(k. ú. Horní Dubňany)

Lokalita Pod Hájky II se nachází v k. ú. Horní Dubňany asi 1,6 km severovýchodně od centra obce. Má charakter prudšího kamenitého svahu s jižní orientací. Částí lokality prochází trasy elektrovodů. Lokalita je biotopem několika významných rostlinných subxerotermofytů, ke kterým patří koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis), křivatec český (Gagea bohemica) a modřenec chocholatý (Muscari comosum). Na lokalitě je rovněž opakovaně pozorována kudlanka nábožná (Mantis religiosa) a ještěrka obecná (Lacerta agilis). Pravidelná péče realizovaná spolkem spočívá v postupném sečení travobylinného porostu. Při sečení jsou vždy místy ponechávány jednotlivé kvetoucí byliny a plochy s kvetoucí vegetací. Příležitostně dochází k citlivému výřezu křovin za účelem zachování žádoucího charakteru lokality. Souvislý porost invazního trnovníku akátu zarůstající jižní část plochy byl odstraněn v roce 2020. Zásahy spočívající v eliminaci akátu v severní části lokality, jsme po jejím vykoupení zahájili v roce 2021.

Projekty na lokalitě

13

Políčka nad Papírnou
(k. ú. Mohelno)

Lokalita Políčka nad Papírnou se nachází v k. ú. Mohelno asi 1,2 km jižně od centra obce. Nachází v těsném sousedství NPR Mohelenská hadcová step. Jedná se o soubor trvalých travních pozemků, mezí, lesních porostů a prastaré úvozové cesty. Lokalita představuje biotop řady významných a cenných druhů, ke kterým patří např. vstavač nachový (Orchis purpurea), hvězdnice chlumní (Aster amellus), bílojetel německý (Dorycnium germanicum), sleziník hadcový (Asplenium cuneifolium), starček roketolistý (Senecio erucifolius), čilimník řezenský (Chamaecytisus ratisbonensis), dvojštítek hladkoplodý (Biscutella laevigata subsp. varia). Na lokalitě je rovněž opakovaně pozorována kudlanka nábožná (Mantis religiosa), užovka hladká (Coronella austriaca) a ještěrka zelená (Lacerta viridis). Pravidelná péče realizovaná spolkem spočívá v postupném sečení travobylinného porostu zaměřeném na potlačení nežádoucích či invazních druhů (třtina křovištní, zlatobýl). Příležitostně dochází k výřezu a citlivému ořezu dřevin za účelem zachování žádoucího charakteru lokality a prosvětlení některých ploch zarůstajících dřevinami. Na lokalitě plánujeme postupně vybudovat rozsáhlou kamennou zídku pro plazy, plazník a vysadit vysokokmenné ovocné dřeviny

Projekty na lokalitě

14

Svahy nad Mohelským mlýnem
(k. ú. Mohelno)

Lokalita Svahy nad Mohelským mlýnem se nachází v k. ú. Mohelno asi 1 km jižně od centra obce. Tvoří ji jižně orientované strmé levobřežní svahy v údolí řeky Jihlavy s cennou stepní vegetací na hadcovém podkladu. Některé plochy jsou po přírodní stránce zcela srovnatelné s navazující NPR Mohelenská hadcová step, lokalita je však existenčně ohrožena rychlým zarůstáním trnovníkem akátem. Z významných druhů rostlin lze zmínit například kavyl tenkolistý (Stipa tirsa), sleziník hadcový (Asplenium cuneifolium), bílojetel německý (Dorycnium germanicum), dřišťál obecný (Berberis vulgaris), ostřici nízkou (Carex humilis) a jalovec obecný (Juniperus communis). Z denních motýlů pak například otakárka ovocného (Iphiclides podalirius), otakárka fenyklového (Papilio machaon), modráska rozchodníkového (Scolitantides orion), pestrobarvce petrklíčového (Hamearis lucina), perleťovce fialkového (Boloria euphrosyne), soumračníka mochnového (Pyrgus serratulae) či běláska hrachorového (Leptidea sinapis). Z ostatních druhů živočichů pak především ještěrku zelenou (Lacerta viridis), či plšíka lískového (Muscardinus avellanarius). Péče realizovaná spolkem spočívá v odstraňování suchých a z části vyvrácených borovic, postupné redukci křovinných porostů s cílem obnovit zde žádoucí otevřený charakter lokality s rozvolněnými porosty dřevin a postupné cílené eliminaci invazního trnovníku akátu.

Projekty na lokalitě

15

Štenkravy
(k. ú. Mohelno)

Lokalita Štenkravy se nachází v k. ú. Mohelno asi 1,8 km severovýchodně od centra obce. Tvoří ji uměle vytvořený pahorek vedle silnice vedoucí z Mohelna do Senorad. Jedná se sice o plochu rekultivované skládky, nicméně lokalitu s výrazným potenciálem z hlediska podpory biodiverzity. Lokalita je součástí místního územního systému ekologické stability. Na lokalitě roste bělolist rolní (Filago arvensis), černohlávek obecný (Prunella vulgaris) a lomikámen cibulkatý (Saxifraga bulbifera). Vyskytuje se zde kudlanka nábožná (Mantis religiosa), křepelka polní (Coturnix coturnix), ještěrka obecná (Lacerta agilis) a užovka hladká (Coronella austriaca). Z okolí pochází pozorování dudka chocholatého (Upupa epops). Péče realizovaná spolkem ve spolupráci s městysem Mohelno spočívá mozaikovém sečení, potlačení nežádoucí třtiny křovištní a mírné redukci křovin za účelem zachování prostupnosti zarůstajících částí lokality. Na lokalitě jsme vybudovali několik deponií kamenů a instalovali budku pro dudka chocholatého (Upupa epops). Plánujeme zde pro zvýšení biodiverzity postupně vybudovat další kamenné zídky pro plazy, plazník a pro zvýšení biodiverzity vysadit chybějící druhy keřů.

Projekty na lokalitě

16

Velký kopec
(k. ú. Horní Dubňany)

Evropsky významná lokalita a přírodní památka se nachází v k. ú. Horní Dubňany necelý 1 km severozápadně od centra obce. Lokalita se rozkládá na svazích Velkého kopce (392 m n. m.) v jehož vrcholové partii se nachází oplocený areál vodojemu a stožár GSM sítě. Předmětem ochrany jsou zde acidofilní suché trávníky s výskytem koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis) a vstavače kukačky (Orchis morio). Zdejší biologická diverzita je velmi vysoká a zahrnuje celou řadu dalších vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů. Jedná se například o křivatec český (Gagea bohemica), modřenec chocholatý (Muscari comosum) či mochnu písečnou (Potentilla arenaria). Z živočichů se zde vyskytuje například kudlanka nábožná (Mantis religiosa), křepelka polní (Coturnix coturnix), ještěrka obecná (Lacerta agilis) a užovka hladká (Coronella austriaca). Z lokality a jejího okolí pochází pozorování řady ohrožených druhů ptáků. Péče realizovaná spolkem ve spolupráci s obcí Horní Dubňany a Jihomoravským krajem zahrnuje mozaikové sečení travních porostů, sečení třtiny křovištní a vesnovky jarní a likvidaci invazních druhů. Rovněž zde průběžně odstraňujeme starý komunální odpad.

Projekty na lokalitě

DRUSOP

17

Ve Žlebě
(k. ú. Dolní Dubňany)

Evropsky významná lokalita a přírodní památka se nachází v k. ú. Dolní Dubňany asi 1,5 km severozápadně od centra obce. Lokalita má charakter dlouhé, široké a prudké západně orientované meze s četnými pozůstatky po těžbě kameniva. Předmětem ochrany jsou zde úzkolisté suché trávníky s výskytem koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis), koniklece lučního (Pulsatilla pratensis), křivatce českého (Gagea bohemica) a dalších významných a vzácných druhů rostlin a živočichů, včetně zvláště chráněných. Relativně početné a regionálně významné jsou především populace koniklece velkokvětého a koniklece lučního. Vedle výše uvedených se zde vyskytují i další významné druhy rostlin jako například modřenec chocholatý (Muscari comosum) nebo kosatec nízký (Iris pumila). Péče realizovaná spolkem ve spolupráci s vlastníky, obcí Dolní Dubňany a Jihomoravským krajem zahrnuje postupné mozaikové sečení travních porostů, úklid staré dřevní hmoty, ořez dřevin a citlivé výřezy nežádoucích dřevin. Na lokalitě jsme rovněž vybudovali kamennou zídku a několik menších kamenných deponií pro plazy a instalovali budku pro dudka chocholatého (Upupa epops).

DRUSOP

18

Zhořská mokřina
(k. ú. Zálesná Zhoř)

Přírodní památka Zhořská mokřina (k. ú. Zálesná Zhoř) Přírodní památka se nachází v k. ú. Zálesná Zhoř asi 300 m severně od centra obce. Lokalitu tvoří dvě úzké údolní nivy, které se spojují v místě soutoku dvou větví potoka Bílá voda. Předmětem ochrany jsou zde zbytky polopřirozených vlhkých až mokrých luk s bohatou populací prstnatce májového (Dactylorhiza majalis). Vyskytují se zde i další vzácné druhy rostlin jako například vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum) nebo starček potoční (Senecio rivularis) a řada cenných druhů hmyzu. Péče realizovaná spolkem ve spolupráci s vlastníky a Jihomoravským krajem zahrnuje mozaikové sečení podmáčených travních porostů, úklid staré dřevní hmoty a ořez dřevin.

DRUSOP

19

Skalka u Boňova
(k. ú. Boňov)

Lokalita Skalka u Boňova se nachází asi 650 m jihovýchodně od středu osady Boňov. Lokalita představuje biotop acidofilních trávníků mělkých půd. Na lokalitě byl zaznamenán výskyt několika významnějších rostlinných subxerotermofytů uváděných v Červeném seznamu - např. modřenec chocholatý (Muscari comosum), koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis), z fauny například užovka hladká (Coronella austriaca), kudlanka nábožná (Mantis religiosa), střevlík Scheidlerův (Carabus scheidleri) a další. Péče spolku spočívá především v postupném potlačování až odstranění invazní třtiny křovištní formou pravidelného kosení, odstranění odpadu a časem se počítá i s výstavbou na sucho skládané zídky z kamenů.

20

Pekárka
(k. ú. Alexovice)

Přírodní památka Pekárka se nachází na východním okraji Ivančic. Lokalitu tvoří zaoblené slepencové skalní útvary lemující údolí řeky Jihlavy. Kromě krásných výhledů do údolí nabízí lokalita i mnoho zajímavého z botanického i zoologického hlediska - je domovem endemitu hvozdíku moravského (Dianthus moravicus), jako mnoha dalších vzácných a ohrožených rostlin a živočichů - řeřišničníku skalního (Arabidopsis petraea), starčku celolistého (Tephroseris integrifolia), koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis) atd. Z živočichů se zde vyskytuje okáč voňavkový (Brintesia circe), kudlanka nábožná (Mantis religiosa), řada střevlíkovitých a také užovka hladká (Coronella austriaca). Na lokalitě se nachází smírčí kámen ze 16. či 17. století.

Péče realizovaná spolkem ve spolupráci s vlastníky a Jihomoravským krajem zahrnuje mozaikové sečení vrchních partií se stepní vegetací a odstraňování invazního trnovníku akátu v nejcennějších částí.

DRUSOP

bottom of page